Jak zrobić perfumy? Sprawdź, czy to możliwe
Jeśli uwielbiasz piękne zapachy, to z pewnością choć raz zastanawiałaś/eś się nad tym, jak by to było, gdyby zrobić swoje własne perfumy, prawda? Czy to w ogóle możliwe? Otóż tak! W dzisiejszym wpisie zdradzamy prosty przepis na to, jak zrobić swoje własne perfumy i mieć z tego ogromną frajdę!
Jak zrobić własne perfumy i po co taka zabawa?
Nie musimy sięgać do powieści Patricka Süskinda pt. Pachnidło, aby wyobrazić sobie, jak można tworzyć własne perfumy. Co więcej, obejdziemy się także bez brawurowej ekranizacji tego bestselleru, w której to Ben Whishaw wciela się w rolę genialnego szaleńca i perfumiarza Jana Baptysty Grenouille’a.
Zatem do czego możemy się odnieść? Z pewnością wiele i wielu z Was pamięta, jak to za czasów dziecięcych, w ogrodzie lub na działce, robiło się pierwsze perfumy. Wystarczyły do tego polne kwiatki, listki, korzonki, czasem nawet kamienie i woda z kranu, kałuży lub strumyka. Prawda, że tak było?
Te pierwsze perfumy były bardzo nietrwałe, a ich aplikacja bywała raczej kłopotliwa, ale ileż radości sprawiał sam proces tworzenia! I właśnie odnosząc się do tego procesu, przypominając tę piękną radość, chcemy zachęcić Was do tego, żeby podjąć tę próbę jeszcze raz i wspólnie z nami zastanowić się nad tym, jak zrobić własne perfumy. I po prostu dać się ponieść fantazji, robiąc swoje perfumy damskie lub perfumy męskie!
Jak zrobić własne perfumy -konsystencja do psikania czy do smarowania?
Z pewnością już wyczuwacie, że sama woda nie sprawdzi się w procesie robienia domowych pachnideł. Zatem czego użyć przy ich tworzeniu? Mamy trzy podstawowe rodzaje perfum, które możemy zrobić w domu, a są to kompozycje na bazie:
- oleju,
- wosku lub tłuszczu,
- alkoholu.
Olej, olejek i alkohol pozwalają uzyskać domowe perfumy, które możemy przelać do atomizera lub nakładać na skórę za pomocą zakraplacza. Z kolei wosk pszczeli lub bezwonny tłuszcz o stałej, zastygniętej konsystencji pozwoli nam stworzyć pachnidło do smarowania skóry.
Wybór perfum w kremie czy w aerozolu to również wybór między różnymi sposobami ich przygotowania oraz różnym stopniem trwałości. Domowe perfumy robione na bazie alkoholu i wody destylowanej będą miały mniejszą trwałość od perfum przygotowanych na bazie np. olejku jojoba, ponieważ alkohol szybciej się ulotni i wywietrzeje, jeśli nie będzie miał odpowiedniego zamknięcia.
O tym, jak zrobić swoje perfumy w wersji instant lub spray piszemy poniżej.
Jak zrobić samemu perfumy w olejku, instrukcja krok po kroku
Zacznij od wyklarowania pomysłu na swoje pachnidło, aby zawczasu przygotować wszystkie składniki i na spokojnie zagłębić się w tajniki alchemii, czyli jak zrobić swoje własne perfumy w olejku.
Pamiętaj o tym, że prawdziwe perfumy składają się trzech głównych nut:
- nuta głowy,
- nuta serca,
- nuta bazy.
W Twojej kompozycji również nie może zabraknąć tych dopełniających się warstw.
Składniki do przygotowania domowych perfum:
- Olejki eteryczne np.:
- do nuty głowy: olejek cytrynowy, bergamotowy, mandarynkowy;
- do nuty serca: olejek trawy cytrynowej, jaśminu, różany,
- do nuty bazy: olejek drzewa sandałowego, paczuli, wanilii.
2. Utrwalacz np. gliceryna lub olejek jojoba.
3. Kroplomierz.
4. Szklane naczynie do mieszania olejków.
5. Buteleczka z ciemnego szkła.
Zacznij od wlania olejku jojoba i odrobiny gliceryny do szklanego naczynia, następnie dodawaj olejki eteryczne za pomocą kroplomierza, zawsze w kolejności od najmocniejszych do najsłabszych, czyli od nuty bazy, przez nutę serca, do nuty głowy. Na koniec wymieszaj wszystko energicznie i przelej do buteleczki z ciemnego szkła.
Odstaw miksturę przynajmniej na 24 h, aby składniki mogły się dobrze ze sobą połączyć.
Alternatywny sposób na zrobienie swoich perfum w kremie/pomadzie
Jak zrobić własne perfumy w duchu Jana Baptysty Grenouille’a? Oczywiście nie dosłownie, ale możesz spróbować zrobić swoje własne pachnidło, używając w tym celu płatków kwiatów i bezwonnego tłuszczu np. oleju kokosowego (możesz rozważyć jeszcze smalec lub łój wołowy, ale nie są to składniki wegańskie).
Zatem jak zrobić perfumy z kwiatów?
Roztop w kąpieli wodnej wybrany przez siebie tłuszcz, następnie przelej go do płaskiego i szerokiego naczynia, np. na blaszkę i pozwól mu zastygnąć w bardzo cienkiej, kilkumilimetrowej warstewce.
Po zastygnięciu natnij powierzchnię nożem, aby lepiej absorbowała aromat kwiatów. Następnie ułóż na powierzchni tłuszczu ulubione płatki kwiatów, przykryj całość ściereczką i odstaw na 3-5 dni w chłodne i ciemne miejsce. Po upływie tego czasu zdejmij zwiędnięte płatki i zastąp je nowymi. Czynność tę możesz powtórzyć 3-5 razy. Później zeskrob tłuszcz i umieść go w zamykanym pojemniku na perfumy.
Jak zrobić swoje perfumy na bazie alkoholu
Na pytanie o to, jak zrobić swoje własne perfumy na bazie alkoholu odpowiemy, że macie już niejaką wprawę, ponieważ wcześniej robiliśmy perfumy na bazie olejków, a tutaj schemat będzie w miarę podobny.
W pierwszej kolejności do naczynia wlej utrwalacz (np. olejek jojoba, ze słodkich migdałów), a następnie olejki eteryczne z nuty bazy, serca i głowy, czyli znowu w takiej samej kolejności, jak w przypadku tworzenia perfum na bazie olejków.
Na sam koniec dodaj alkohol rozcieńczony z wodą w proporcji np. 80-20, wymieszaj wszystko energicznie i przelej do buteleczki z atomizerem. Tak przygotowane perfumy odstaw przynajmniej na 24 h, aby składniki miały czas dobrze się połączyć.
O czym warto pamiętać, zabierając się za robienie własnych perfum?
Co warto mieć cały czas w głowie, robiąc własne perfumy?
- Pamiętaj, że jest to frajda i zabawa dla Ciebie!
- Nie musisz stworzyć kompozycji, która zdobędzie FIFI Awards, czyli perfumeryjnego Oscara.
- Jeśli zapach nie spodoba Ci się za pierwszym, drugim lub trzecim razem, możesz próbować nawet i do 1002 razu!
- Jeśli stwierdzisz, że robienie zapachów jest przyjemne, ale chcesz mieć perfumy zrobione przez profesjonalnego perfumiarza, zapraszamy na stronę paryskie.pl, na której znajdziesz całą gamę pięknych pachnideł dopasowanych do okazji i pory roku.
Jeśli masz jakiekolwiek pytania, to zadawaj je śmiało 一 jesteśmy tu dla Ciebie!