Oznaczenia perfum

Oznaczenia perfum

W perfumeryjnym świecie istnieje wiele nazw i skrótów, które odsyłają do ciekawych i pomocnych definicji. Dokładnie taka sytuacja występuje przy oznaczeniach perfum, które możesz kojarzyć jako edc, edt czy edp. Co to znaczy? Sprawdź nasz dzisiejszy wpis, który pomoże Ci zrozumieć niuanse zapachów z Twojej toaletki.

Skrót edp 一 co to znaczy

Wszystkie zapachy, które znajdują się we flakonie, powinny mieć wyraźne i czytelne oznaczenia perfum, które mówią o ich mocy i stężeniu. Zacznijmy od francuskiego zapisu edp 一 co to znaczy? To skrót, który rozwija się do eau de parfum, a po polsku tłumaczy się jako woda perfumowana.

Woda perfumowana to jedno ze stężeń, które zawiera w sobie od ok. 8% do ok. 15% olejków zapachowych rozpuszczonych w roztworze alkoholowym. Co zatem edp oznacza w języku bardziej potocznym? To jedna z najczęściej i najchętniej wybieranych koncentracji zapachu, ponieważ wyróżnia się długą trwałością, a jej cena jest znacznie bardziej atrakcyjna, niż cena czystych perfum.

Na stronie naszej perfumerii internetowej Paryskie Perfumy znajdziesz wiele pięknych zapachów inspirowanych, które są właśnie koncentracją edp, czyli eau de parfum. Ich trwałość i projekcja mają bardzo dobre parametry, ponieważ do ich produkcji używamy tych samych substancji, które znajdziesz w zapachach wielkich koncernów perfumeryjnych.

Choć czyste perfumy mają wiele zalet, to wciąż nie cieszą się tak dużą popularnością, jak ich nieco mniej intensywne siostry. Co zatem kryje się pod oznaczeniami pozostałych pachnideł?

Parfum, extrait 一 co to znaczy?

Powyżej omówiliśmy najchętniej wybieraną postać zapachu, czyli edp, a w tym akapicie skupimy się na wyjaśnieniu, co to znaczy parfum, extrait lub po prostu P. Jest to najmocniej skoncentrowana postać zapachu, którą można określić jako roztwór w przedziale od ok. 15% do 30% olejków zapachowych rozpuszczonych w alkoholu. Czyste perfumy są piekielnie trwałe, a do tego tak samo kosztowne, gdyż do ich produkcji potrzeba znacznie więcej czystej substancji zapachowej.

Czyste perfumy są bardzo rzadko sprzedawane w perfumeriach, a jeśli już pojawiają się w asortymencie, to w malutkich flakonach po kilka lub kilkanaście mililitrów. Aplikacja ekstraktu perfumeryjnego jest niemal jak święto 一 wystarczy jedna kropla, aby poczuć niesamowitą kompozycję zapachową, która utrzyma się na skórze i ubraniach przez wiele godzin. 

To, jak używać perfum jest osobną kwestią, którą poruszamy w innym artykule, ale pamiętaj, aby perfumować miejsca, które są ciepłe i dobrze ukrwione, czyli np. nadgarstki, skórę za uszami czy zagięcia łokci.

Woda toaletowa edt 一 co to znaczy i jaka jest jej trwałość?

Największe stężenia zapachowe to czyste perfumy i woda perfumowana, a zatem zostaje nam jeszcze kwestia edt 一 co to znaczy i jaką ma zawartość procentową olejków zapachowych? Edt, czyli francuskie eau de toilette to delikatniejszy roztwór perfumeryjny, który zawiera od ok. 5% do 10% olejków zapachowych w roztworze alkoholu.

Wody toaletowe cieszą się dużą popularnością w lecie, gdyż są lżejsze, mniej skoncentrowane niż wody perfumowane i są przez to mniej intensywne. Trwałość klasycznych edt jest krótsza, do ok. 3-5 godzin i można nakładać je na skórę kilkukrotnie w ciągu dnia, ponieważ szybko wyparowują i znikają do zera. Woda toaletowa nie powinna barwić tkanin, więc możesz ją zastosować nie tylko na skórę, ale i na mankiet czy kołnierz koszuli.

Oznaczenie perfum: edc 一 co to znaczy i kiedy je wybrać?

Na sam koniec zostały najlżejsze stężenia zapachowe, czyli skrót edc. Co to znaczy i jaka jest procentowa zawartość substancji zapachowych? Otóż tutaj kwestia jest bardzo prosta, gdyż edc, eau de cologne, czyli po polski woda kolońska to najlżejszy koncentrat zapachowy, który ma w sobie tylko od ok. 3% do 5% substancji zapachowych rozpuszczonych w roztworze alkoholu.

Najsłynniejsza woda kolońska powstała w Kolonii w roku 1792 i była produkowana w budynku nr 4711. Właśnie te perfumy, czyli Echt Kölnisch Wasser no 4711 stoją za pierwowzorem uogólnionej dziś nazwy 一 woda kolońska.

Niewielkie stężenie olejków zapachowych w wodach kolońskich sprawia, że można ich używać w największe upały, bez obaw, że staną się duszące. Można je aplikować hojnie na całe ciało i dopsikiwać kilkukrotnie w ciągu dnia, aby poczuć miłe orzeźwienie.

Jak rozumieć oznaczenie perfum i jak z nich prawidłowo korzystać?

Oznaczenia perfum znajdujące się na etykietach bądź wygrawerowane bezpośrednio na szkle powinny być czytelne, aby każdy mógł szybko i bez problemu rozszyfrować, z jakim stężeniem eliksiru ma do czynienia. Na etykietach naszych perfum inspirowanych zazwyczaj widnieje pełna nazwa oznaczenia, czyli eau de parfum

Woda perfumowana jest najczęściej wybierana przez kobiety i mężczyzn, ponieważ ma najlepszy stosunek trwałości do ceny.

Czyste perfumy są rarytasem, który można aplikować od wielkiego dzwonu i oszczędnie, ponieważ jest to bardzo mocne stężenie zapachowe, a przy tym bardzo kosztowne.

Woda toaletowa i woda kolońska to słabsze koncentracje zapachów, które są dobrym rozwiązaniem na upały.

Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie do oznaczeń perfum, możesz śmiało pisać lub dzwonić do nas ze wszystkimi pytaniami 一 jesteśmy tutaj po to, aby doradzać i pomagać!

Udostępnij