Tuberoza i jaśmin w perfumach – zapach i właściwości
Nuty kwiatowe nadają perfumom eleganckiego i kobiecego wyrazu. Jednymi z najbardziej cenionych w perfumiarstwie kwiatów są tuberoza i jaśmin.
Co warto wiedzieć o tych drogocennych składnikach? Z artykułu dowiesz się, jak pozyskuje się ich aromatyczne olejki i jakie są właściwości tych szlachetnych roślin.
Czym jest tuberoza?
Tuberoza to roślina z rodziny agawowatych, która pochodzi z rejonów Malezji i Filipin. Nazwa ta nie tyczy się jednej rośliny, a rodzaju, do którego zalicza się aż 13 gatunków. Jednym z najpopularniejszych jest tuberoza wonna. Choć największe plantacje Tuberozy znajdują się w Stanach Zjednoczonych oraz Afryce, to od XVI Tuberoza jest również spotykana w Europie.
Jest ceniona ze względu na piękne, liczne i okazałe kwiat. Ich zapach jest bardzo charakterystyczny. To nieoczywista, orientalna słodycz przełamana cytrusową nutą.
Czym jest jaśmin?
W przypadku jaśminu również mamy do czynienia z wieloma gatunkami. Jaśmin należy do roślin oliwkowatych. W perfumiarstwie wykorzystywany jest jaśmin wielkokwiatowy (pnącze) oraz leczniczy (krzew). Jaśmin charakteryzują delikatne kwiaty, które występują w barwie żółtej, białej oraz różowej.
Co ciekawe, jaśmin nie rośnie w Polsce tak powszechnie, jakby się to wydawało. Nasza zima jest dla niego za ciężka i udaje się mu ją przetrwać w zasadzie tylko w określonych rejonach i z odpowiednim zabezpieczeniem. Popularne krzewy kwitnące od maja do lipca na biało to jaśminowce, należące do innej rodziny roślin — hortensjowatych.
A jak pachnie oryginalny jaśmin? Jego kwiaty mają słodki, pudrowy i intensywny aromat.
Olejek eteryczny z tuberozy i jaśminu – pozyskiwanie
Zarówno w przypadku tuberozy i jaśminu najcenniejszym surowcem jest oczywiście kwiat, z którego pochodzą cenne olejki eteryczne. Olejek tuberozowy, jako jedyny pozyskiwany jest bardzo starą i kosztowną metodą enfleurage, co sprawia, że jest to bardzo drogi składnik.
Podobnie jest w przypadku olejku jaśminowego. Jego płatki muszą zostać zebrane jeszcze przed świtem, a następnie poddane obróbce. Finalnie z tony kwiatów pozyskuje się jedynie 1 kg olejków.
Właściwości tuberozy i jaśminu
Tuberoza ma działanie przeciwzapalne i przeciwskurczowe, co czyni ją cennym składnikiem leczniczym. Olejek tuberozowy świetnie sprawdza się do aromaterapii. Uspokaja i łagodzi napięcia. Aplikowany na skórę jako dodatek do oleju bazowego nawilża i wygładza.
Olejek jaśminowy znajduje zastosowanie w kosmetyce, a także medycynie maturalnej. Pozytywnie wpływa na układ hormonalny kobiet. Dlatego poleca się go w przypadku występowania bolesnych miesiączek oraz przy łagodzeniu objawów menopauzy. Oprócz tego wpływa kojąco na cerę wrażliwą.
Inne zastosowania jaśminu i tuberozy
Tuberoza ze względu na swój upajający aromat jest uznawana za silny afrodyzjak. Natomiast olejek jaśminowy działa wyciszająco. Ma pozytywne wpływ na układ nerwowy, koi, poprawia nastrój i ułatwia zasypianie, przez co, warto spryskać nim pościel przed snem.
Udostępnij
Perfumy z tuberozą
Szlachetna tuberoza zainspirowała wiele projektantów zapachów. Miłośniczki tego kwiatowego aromatu powinny wypróbować kompozycję: Gucci Bloom, Armani My Way oraz Woman od Ralpha Lorena.
Perfumy z jaśminem
Jaśmin stał się tematem przewodnim kompozycji Glam Jasmine od Michela Corsa. Możemy znaleźć go także w Hypnose od Lancome czy w nieziemskim Alien Muglera.