,

Świeżość perfum – czyli jak sprawdzić, czy perfumy nie są przeterminowane

Świeżość perfum to nie tylko urzekający zapach, który godzinami utrzymuje się na naszej skórze, ale także termin ich przydatności. Data ważności perfum to niezwykle istotny czynnik, od którego zależy między innymi intensywność i trwałość zapachu. Zatem, jak sprawdzić, czy perfumy są przeterminowane? Co dzieje się z zapachem, gdy jego czas dawno już minął?

Świeżość perfum – jak dbać o trwałość zapachu?

Mówiąc o świeżości w kontekście perfum zazwyczaj mamy na uwadze świeże i orzeźwiające nuty zapachowe. Przyjęło się, że te idealnie współgrają z porą letnią, gdy otulają wakacyjną rześką stylizację. Tymczasem świeżość perfum to także data ważności perfum. Jednak zanim skupimy się na kwestii terminu przydatności zapachu, warto poznać kilka sekretów, które pozwolą nam na przedłużenie jego trwałości.

Jak dbać o trwałość zapachu? Co robić, by perfumy nie straciły na wspomnianej świeżości? Przede wszystkim zadbaj o odpowiednie przechowywanie perfum. Miejsce, w którym postanowisz wyeksponować flakon, swojego ulubionego zapachu ma ogromny wpływ na jego trwałość. Unikaj więc trzymania perfum w miejscu wilgotnym, narażonym na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, czy nawet sztucznego światła, a także tam, gdzie panują zmienne temperatury. Zatem, gdzie przechowywać perfumy? Trzymaj flakon w zacienionym miejscu, w temperaturze pokojowej. Pamiętaj, by po każdym użyciu perfum, dokładnie je zamknąć. W przeciwnym razie, nawet w przypadku, gdy data ważności perfum nie zostanie przekroczona, te mogą zmienić swój zapach, barwę i po prostu ulec zepsuciu.

Data ważności perfum – czy perfumy mogą się przeterminować?

Załóżmy jednak, że mając wiedzę dotyczącą odpowiedniego przechowywania perfum, dbamy o nie z należytą troską. Po pewnym czasie zauważyliśmy jednak, że zabarwienie perfum nieco się zmieniło, a sam zapach nie jest już tak intensywny, jak na początku. W skrajnych przypadkach może on wydawać się nawet nieco stęchły, lub całkowicie się zmienić. Co więcej – po zaaplikowaniu perfum, na skórze czy ubraniach, mogą pojawić się nieestetyczne plamy. W czym tkwi problem? W tym momencie możemy zadać sobie pytanie o to, czy perfumy mają datę ważności? Czy perfumy się psują? A w końcu, jak długo mogą stać perfumy i po czym poznać, że ich czas już minął?

Otóż tak. Wbrew powszechnemu przekonaniu, perfumy z czasem tracą na intensywności i trwałości. Za wszystko to może być odpowiedzialna właśnie data ważności perfum, a konkretniej jej przekroczenie. Jeśli do tej pory stałeś na straży zdania, że zapach nie może ulec przeterminowaniu, to musisz wiedzieć, że jesteś w błędzie. Dokładnie tak, jak każdy inny produkt czy kosmetyk, ma swoją datę przydatności do użycia. Tę mają także zamienniki perfum, które pod względem jakości niczym nie ustępują oryginałom. Decydując się więc na perfumy paryskie, należy dbać o nie dokładnie tak samo, jak o flakon perfum najdroższych światowych marek. A gdzie sprawdzić datę ważności perfum?

Czy perfumy się psują – gdzie sprawdzić datę ważności?

Wiemy już, że perfumy mogą się popsuć. Zwietrzeć, ulotnić. A jak długo mogą stać perfumy? Wysoce prawdopodobne jest, że większość perfum (zarówno tych oryginalnych, jak i ich zamienników), po około 2-3 latach od otwarcia flakonu, straci nieco na trwałości. Może się tak zdarzyć nawet wówczas, gdy sumiennie będziemy przestrzegali zasad przechowywania perfum. To dlatego warto mieć także na uwadze datę ważności perfum. Choć na opakowaniu flakonu nie znajdziemy konkretnej daty, tę możemy odczytać, znając tajniki sztuki perfumiarskiej. Zanim jednak je poznamy, skupmy się na tym, co możemy odczytać bezpośrednio z opakowania perfum.

Producenci perfum, datę ich przydatności określają poprzez oznaczenie PAO, czyli Period After Opening. Najczęściej przybiera ono postać symbolu otwartego słoiczka z liczbą miesięcy, która informuje nas o tym, przez jaki czas od momentu pierwszego użycia, zapach zachowa swoje właściwości. Warto również wiedzieć, że nie bez znaczenia jest także data produkcji perfum. W przypadku wód perfumowanych z alkoholem uznane się, że są one zdatne do użytku w ciągu 5 lat od daty produkcji. A gdzie znaleźć taką datę?

Tutaj z pomocą przyjdzie nam numer seryjny perfum. Tak samo, jak możliwe jest sprawdzenie oryginalności perfum po kodzie, tak samo możemy wyczytać z niego datę produkcji danego zapachu. W tym celu wystarczy rozszyfrować numer seryjny wygrawerowany lub naklejony na flakonie. Tutaj nieocenione okażą się internetowe wyszukiwarki sprawdzające oryginalność perfum. To właśnie po kodzie zidentyfikują one zarówno markę, sam produkt, jak i datę jego produkcji.

Jeśli chcesz więc cieszyć się jak najdłużej nieskazitelnym zapachem swoich perfum, zwróć uwagę nie tylko na sposób ich przechowywania, ale miej na uwadze także termin ich przydatności.

Udostępnij