Czym różni się woda toaletowa od wody perfumowanej?

czym się różni woda toaletowa od wody perfumowanej

Świat zapachów jest piękny, wielowymiarowy i raz po raz sprawia, że człowiek zaczyna wnikliwiej podchodzić do perfum, których używa. Z pewnością zauważyłaś różnice w oznaczeniu perfum na etykietach. Czy już wiesz, czym różni się woda toaletowa od wody perfumowanej? Jeśli nie, to zapraszamy do lektury dzisiejszego wpisu 一 wszystko wyjaśniamy!

Czym różni się woda toaletowa od wody perfumowanej?

Piękno i nieoczywistość perfum zaczyna się nie od wyboru nut zapachowych, a zdecydowanie wcześniej.

Zacznijmy od wyjaśnienia, na czym polega różnica. Woda perfumowana, zwana potocznie perfumami, to wysoko stężona mieszanka olejków eterycznych, rozpuszczona w alkoholu. Ten typ produktu ma stężenie olejków zapachowych od 8% do 15%.

Woda toaletowa to grupa zapachów, w których stężenie olejków zapachowych wynosi od 5% do 10%.

Wynika z tego, że woda perfumowana (francuskie edp, czyli eau de parfum) jest trwalsza i intensywniejsza od swojej zapachowej siostry wody toaletowej (francuskie edt, czyli eau de toilette). Ta pierwsza jest rekomendowana na wieczór oraz na porę jesienno-zimową, a druga na co dzień i na cieplejsze wiosenno-letnie dni.

co lepsze woda perfumowana czy toaletowa

Co lepsze: woda perfumowana czy toaletowa?

Na pytanie o to, czy lepsza jest woda perfumowana, czy toaletowa, nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ obie mają swoje plusy i minusy.

Jednak zanim przejdziemy do ich omówienia, chcemy wspomnieć, że na stronie naszej perfumerii internetowej Paryskie Perfumy znajdziesz ponad 250 kompozycji zapachowych, oznaczonych jako edp, czyli woda perfumowana.

Wszystkie zapachy inspirowane tworzymy dokładnie z tych samych składników wysokiej jakości, z których korzystają duże koncerny perfumeryjne. Możemy zatem śmiało powiedzieć, że nasze zamienniki perfum długo utrzymują się na skórze i bardzo dobrze naśladują swoje pierwowzory.

Wracając jednak do pytania o to, czym różni się woda toaletowa od perfum, zwracamy uwagę na dwa główne aspekty:

  • trwałość,
  • dopasowanie zapachu do okazji.

Woda perfumowana ma bardzo dobrą trwałość, dzięki czemu długo utrzymuje się na skórze i jest doskonałym otulaczem na długie jesienne i zimowe wieczory. Wody perfumowane o nutach korzennych, orientalnych lub słodkich raczej nie nadają się na lato i duszne dni spędzane w małych pomieszczeniach biurowych.

Woda toaletowa ma mniejszą trwałość, przez co może być tańsza. Można używać jej w lecie, bez obawy, że wywoła migrenę u kogokolwiek z otoczenia.

Woda perfumowana czy woda toaletowa 一 którą wybrać na prezent?

W tym przypadku zawsze warto zadać sobie pytanie o preferencje, gust i zwyczaje zapachowe osoby, którą chcemy obdarować. Lekkie, rześkie, świeże i cytrusowe nuty dominują zazwyczaj w zapachach rekomendowanych na wiosnę i lato, z kolei nuty słodkie, korzenne i przyprawowe znajdziemy w perfumach dopasowanych do jesieni i zimy.

Mając podstawową wiedzę na temat tego, co lubi osoba, dla której wybieramy prezent, łatwiej będzie zdecydować, czy ma być to woda perfumowana, czy woda toaletowa

Powszechnie uważa się jednak, że woda perfumowana, właśnie ze względu na lepszą trwałość, może być odpowiedniejszym, elegantszym prezentem dla bliskiej nam osoby. Jak zatem wybrnąć z tego trudnego zadania? 

Wybierając perfumy inspirowane z naszej kolekcji, możesz postawić na świeżą i delikatną kompozycję, jak np. w Versace Bright Crystal edt, ale otrzymasz elegancką kompozycję odpowiadającą stężeniu wody perfumowanej. Nasze zapachy to właśnie eau de parfum, które dostaniesz w pojemnościach 30 ml, 50 ml i 104 ml.

woda perfumowana czy woda toaletowa

Letnie orzeźwienie 一 woda toaletowa czy perfumowana, co lepsze?

Na sezon wiosenny i letni warto zaopatrzyć się w lżejsze kompozycje zapachowe, które będą pięknie rozwijać się na skórze, ale nie będą przy tym duszące czy nadmiernie ekspansywne.

Delikatniejsza woda perfumowana czy woda toaletowa z cytrusami, nutami morskimi lub wodnymi to nasze rekomendacje na ciepłą porę roku. 

Sprawdź bestsellery, takie jak Dolce&Gabbana Light Blue z nutami sycylijskiej cytryny, jabłka i jaśminu, Giorgio Armani My Way z kwiatem pomarańczy i bergamotką czy Lancôme La Vie Est Belle z charakterystycznym akcentem czarnej porzeczki, gruszki i irysa. 

Zimowe otulacze 一 co jest mocniejsze: woda perfumowana czy woda toaletowa?

Na pytanie: co lepsze 一 woda perfumowana czy toaletowa na zimę, możemy śmiało odpowiedzieć, że ta pierwsza! Wybieraj spośród zimowych otulaczy, które zaklęliśmy w kompozycjach zapachów inspirowanych, dostępnych na stronie paryskie.pl!

Szczególnie polecamy gruszkowo-lukrecjowe Black Opium YSL oraz kawowo-migdałowe Good Girl Caroliny Herrery.

Udostępnij