Piżmo w perfumach – zapach zmysłowy i tajemniczy

Piżmo w perfumach – zapach zmysłowy i tajemniczy

Jednym z najbardziej popularnych i cenionych nut zapachowych w perfumach jest aromat piżma. Przez lata był on jednak składnikiem tak ekskluzywnym, że pachnideł z jego zawartością mogły używać tylko elity. Poznajcie ukochany zapach królowej Elżbiety I i Marii Antoniny.

Dlaczego perfumy z piżmem są dziś ogólnodostępne i jak pachnie ten niezwykły składnik? Wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu!

Co to jest piżmo?

Naturalna, a zarazem pierwotna wersja piżma, jest produktem odzwierzęcym, pozyskiwanym z piżmowców syberyjskich oraz piżmowców górskich. Piżmowiec jest ssakiem, z wyglądu przypominającym jelenia, choć nie posiada on rogów.

Dla wielu może to być szokujące, jednak ten ceniony składnik pochodzi z wydzieliny odbytniczej, produkowanej przez samców tych gatunków. Zwierzęta wykorzystują wydzielinę do oznaczania swojego terytorium, a także wabienia samic podczas okresu godowego.

Co ciekawe, piżmowy zapach przed odróbką wcale nie jest zachęcający i przypomina amoniak. Aby składnik nadawał się do wykorzystania w perfumach, należy go najpierw poddać szeregowi skomplikowanych procesów.

Jak pozyskać aromat piżma?

Obecnie zabijanie zwierząt nie jest konieczne do pozyskania naturalnego piżma. Gruczoły wydzielnicze są usuwane piżmakom operacyjne, choć w niektórych krajach są to zwierzęta przeznaczone do hodowli. W Chinach pozyskuje się z nich nie tylko surowiec do produkcji perfum, ale także skóry czy mięso.

Z jednego samca można pobrać zaledwie 6 gramów piżma, dlatego jest to składnik niezwykle drogi. Zmniejszająca się populacja piżmaków również przyczynia się podwyższania cen tego składnika.

A jak wygląda jego produkcja? Wydzielinę zwierzęcia najpierw poddaje się suszeniu. Następnie kruchą masę rozpuszcza się w alkoholu oraz poddaje ekstrakcji. Wszystkie procesy trwają nawet kilka miesięcy i dopiero po ich zakończeniu finalny produkt może być użyty do produkcji perfum.

Jak pachnie piżmo?

Piżmo jest określane jako zapach ciepły, otulający, pudrowy, nieco balsamiczny. Trudno jednoznacznie określić jego naturę, gdyż jest ona zmysłowa i tajemnicza. Kojarzy się z czystością, ale można w nim wyczuć także zwierzęce nuty. Piżmo w perfumach zazwyczaj jest stosowane jako nuta bazy.

Doskonale komponuje się zarówno z cięższymi aromatami orientalnymi, jak i kwiatami czy świeżymi cytrusami. Piżmo znacznie zwiększa trwałość kompozycji, a zarazem uszlachetnia ją.

Polecamy piżmowe perfumy damskie w atrakcyjnych cenach w naszym sklepie.

Białe piżmo w perfumach

Skoro już wiemy, że piżmo jest składnikiem niezwykle drogim, jak zatem znalazł się w przystępnych cenowo kompozycjach z drogerii? Otóż wszystko za sprawą syntetycznego odpowiednika, czyli białego piżma. Tworzy się go na bazie związków makrocyklicznych, których aromat do złudzenia przypomina naturalne piżmo.

I tak zapach ten stał się niemal wszechobecny w pachnidłach na całym świecie. Jest nie tylko tańszy, ale także przyjazny dla zwierząt oraz odpowiedni dla wegan.

Dlatego perfumy z białym piżmem można z czystym sumieniem polecić każdemu!

Udostępnij