Nuty zapachowe – czym jest piramida zapachowa perfum?

Nuty zapachowe – czym jest piramida zapachowa perfum?

Charakter kompozycji możemy poznać, nie tylko wąchając dany zapach, ale także sprawdzając jego nuty zapachowe. Aby perfumy pięknie uwalniały swoje akordy podczas długich godzin noszenia, powstała tzw. piramida zapachowa. Warto znać to pojęcie, ponieważ może okazać się pomocne, zwłaszcza gdy nie masz możliwości przetestowania zapachu przed zakupem. Czym jest i jak wpływa na aromat poszczególnych kompozycji?

Architektura perfum, czyli jak zbudowana jest piramida zapachowa

Zapewne zauważyłaś, że podczas noszenia Twoja ulubiona kompozycja zmienia nieco swój wyraz. To wszystko za sprawą akordów lub inaczej tak zwanych nut zapachowych, które wchodzą w skład poszczególnym perfum. Dlatego zapach, który początkowo wydawał Ci się owocowy, po chwili może stać się bardziej kwiatowy, a pod koniec dnia bliskoskórny i pudrowy.

Taki zmieniający się charakter kompozycji to nie wada, lecz dowód kunsztu perfumiarza, który go stworzył. Zazwyczaj perfumy kiepskiej jakości są „płaskie” i jednostajne, nie zaskakują, a pierwsza nuta, którą wyczuwamy zaraz po aplikacji, zostaje niezmieniona, aż zapach zniknie całkowicie.Taki zmieniający się charakter kompozycji to nie wada, lecz dowód kunsztu perfumiarza, który go stworzył. Zazwyczaj perfumy kiepskiej jakości są „płaskie” i jednostajne, nie zaskakują, a pierwsza nuta, którą wyczuwamy zaraz po aplikacji, zostaje niezmieniona, aż zapach zniknie całkowicie.

Istnieją także zapachy złożone tylko z jednego akordu, np. aromatu fiołków. One siłą rzeczy nie będą się rozwijać, ale tutaj jest to zabieg całkowicie zamierzony.

Skoro już wiesz, dlaczego architektura perfum jest tak ważna, pora na odpowiedzieć sobie na pytanie: Z czego się składa? Otóż w piramidzie zapachowej wyróżniamy nutę głowy, nutę serca oraz nutę bazy.

Nuta głowy

To akord „pierwszego wrażenia”. Nuty głowy są wyczuwalne zaraz po aplikacji perfum, jednak ulatniają się już po kilkunastu minutach, by ustąpić miejsca nutom serca. Zazwyczaj to właśnie na podstawie nut głowy większość klientów wybiera zapach. Warto jednak mieć na uwadze, że będzie on z nami najkrócej, więc warto testować perfumy nieco dłużej i poczekać na kolejne akordy.

Wybierając perfumy, warto poczekać na pojawienie się kolejnych nut zapachowych

Nuta serca

„Serce” całej kompozycji w zależności od jej trwałości pozostaje wyczuwalne nawet do kilku godzin po aplikacji perfum. W dużej mierze to właśnie nuta serca definiuje charakter całej kompozycji, więc warto mieć to na uwadze przy kolejnych zakupach.

Nuta bazy (podstawy)

To końcowa nuta, którą pozostawiają po sobie perfumy. Zazwyczaj jest ona najbardziej bliskoskórna, jednak pozostanie z Tobą najdłużej. W przypadku dobrej jakości kompozycji akord podstawy może utrzymywać się nawet do kilkunastu godzin na skórze i do kilku dni na ubraniach.

Nuta bazy jest niezwykle ważna, ponieważ zapewnia pożądaną trwałość kompozycji.

Skoro już wiesz, jak zbudowane są perfumowe kompozycję, ruszaj na zakupy! W naszym sklepie Paryskie Perfumy możesz poznać budowę wszystkich dostępnych kompozycji, sprawdzając ich nuty zapachowe w opisie!

Udostępnij