Nuty zapachowe – czym jest piramida zapachowa perfum?

Nuty zapachowe – czym jest piramida zapachowa perfum?

nuty zapachowe

W perfumach można zakochać się z wielu powodów 一 przynoszą nam miłe wspomnienia, wyzwalają pokłady pewności siebie, kobiecości lub podkreślają to, co cenimy w naszej osobowości. Perfumy można także podziwiać za ich nieoczywistość i złożoną budowę. Chcesz dowiedzieć się więcej na temat nut zapachowych i tego, jak zbudowane są zapachy? Zapraszamy do lektury dzisiejszego wpisu!

Nuty zapachowe budują piramidę zapachową. Czym ona jest?

Prawidłowo zbudowany zapach pięknie rozwija się na skórze, emanuje dobrze skomponowanymi akordami, a do tego jest trwały. Jak myślisz, czy zbudowanie takiego zapachu jest łatwe i można to zrobić od ręki?

Z pewnością intuicja Cię nie zawodzi i domyśliłaś się, że sztuka perfumeryjna jest skomplikowana, wymaga wieloletniej nauki, doświadczeń i eksperymentowania z różnymi połączeniami nut zapachowych. No właśnie, czym są tajemnicze nuty zapachowe i w jaki sposób budują piramidę zapachową?

Perfumiarstwo jest dziedziną, która stale się rozwija, jednak doświadczeni perfumiarze już od dawna tworzą zapachy na podstawie trzech faz, którymi są:

 • nuta głowy,
 • nuta serca,
 • nuta bazy.

Idąc od góry, możemy narysować sobie w wyobraźni wierzchołek piramidy i pomału schodzić do jej podstawy, ponieważ właśnie tak rozwijają się dobre kompozycje zapachowe.

Pierwszy etap jest otwarciem, które zaprasza swoim pięknem, ale trwa krótko 一 od kilku do kilkunastu minut. Od tej nuty zapachowej zależy bardzo wiele, ponieważ może ona zachęcić i zafascynować, ale może też być drażniąca i odpychająca.

Po 10-30 minutach pojawia się druga faza, czyli nuta serca. Jest ona centrum całej kompozycji, czyli tym, co najpełniej będzie nas ogrzewało podczas projekcji zapachu. Ten etap może trwać od ok. 2 do 4 h.

Zakończenie to nuta bazy 一 ciepłe akordy, spoiwo i kanwa, na której wspierają się dwie pierwsze fazy. Nuta głębi ujawnia się w zapachu już od około dwudziestej minuty od rozpylenia mgiełki i przez cały czas jest wyczuwalna wraz z nutą serca.

nuty zapachowe

Czy wszystkie perfumy mają złożone nuty zapachowe?

Nie, nie wszystkie. Na rynku dostępnych jest wiele różnych kompozycji, które powstały jako odpowiedź na potrzeby Klientek i Klientów. Obok perfum zbudowanych wokół piramidy zapachowej są również tzw. monozapachy lub monoperfumy, które zbudowane są tylko z jednego akordu i nie zmieniają się w czasie swego trwania.

Te zapachy bardzo często odwołują się do wspomnień, ponieważ mogą to być kompozycje o zapachu fiołków, ciasta drożdżowego ze śliwkami lub zapachu powietrza po deszczu. Potrafią być nostalgiczne, zaskakujące i przyjemne w noszeniu, ale zazwyczaj ich trwałość nie jest zbyt dobra.

Wszystkie zapachy, które tworzymy w naszej perfumerii Paryskie Perfumy to kompozycje oparte na piramidzie zapachowej, z wyraźnie zaznaczonymi nutami zapachowymi. Wysokiej jakości składniki, z których tworzymy, pochodzą z tych samych źródeł, z których korzystają duże wytwórnie perfumeryjne.

Zacznijmy od nuty głowy, czyli perfumeryjne ABC nut zapachowych

Tak, jak już wspominaliśmy na samym początku, dobre kompozycje zapachowe otwierają się nutą głowy. Mistrzowie perfumiarstwa mają swoich faworytów w tej grupie i zazwyczaj korzystają z akordów lekkich, przyjemnych, radosnych, takich, które mają za zadanie wywołać uśmiech i wytworzyć pozytywne skojarzenia.

W naszej perfumerii internetowej znajdziesz różne rodzaje zapachów inspirowanych, które w nucie głowy mają:

 • nuty cytrusowe, np. Dolce & Gabbana Light Blue, Donna Karan DKNY Be Delicious, Paco Rabanne Olympéa,
 • nuty owocowe, np. Lancôme La Vie Est Belle, Paco Rabanne Lady Million,
 • nuty kwiatowe lekkie, np. Dior J’adore, Chanel Coco Mademoiselle.

Subtelne, słodkie, ale nie mdlące, rześkie, wibrujące i optymistyczne 一 właśnie takie otwarcia sprawiają, że bardzo często zakochujemy się w danej kompozycji od pierwszego powąchania! Ale to oczywiście nie wszystko, ponieważ…

Nuty zapachowe perfum 一 nuta serca, czyli środkowa

…pierwsze wrażenie jest kluczowe, ale to, co stoi za nim, może sprawić, że zakochasz się w danym zapachu jeszcze bardziej! Serce zapachu, nuta środka, czyli wszystko to, co opowie Ci o jego charakterze 一 czy jest on romantyczny, łagodny, czy może wręcz przeciwnie 一 pikantny i z pazurem.

Do nut serca najczęściej zaliczamy:

 • nuty kwiatowe mocne, np. Thierry Mugler Alien z obezwładniającym jaśminem lub Hugo Boss The Scent z frezją,
 • nuty przyprawowe, np. YSL Black Opium z kawą i gorzkim migdałem lub Dior Hypnotic Poison z wanilią i kminkiem,
 • nuty zielone lub morskie, np. Cacharel Amor Amor lub Davidoff Cool Water.

Czy poznałaś już któreś z nich?

Nuty zapachowe 一 zakończenie, czyli nuta bazy

Nuty zapachowe 一 zakończenie, czyli nuta bazy

W skład nut bazowych możemy zaliczyć:

 • nuty animalistyczne, np. piżmo w Cacharel Noa lub ambra w Gucci Bamboo,
 • nuty drzewne, np. Versace Versense lub Marc Jacobs Decadence,
 • nuty orientalne, np. Tom Ford Black Orchid lub Lancôme La Nuit Trésor.

Po więcej inspiracji zajrzyj na paryskie.pl!

Udostępnij