Jak parować ze sobą zapachy?

Jak parować ze sobą zapachy?

Czy wiesz, że perfumy można ze sobą łączyć? Fragrance layering to sztuka mieszanie ze sobą aromatów gotowych kompozycji. Jeśli marzysz o tym, aby pachnieć wyjątkowo, jednak masz wrażenie, że na ulicy wciąż wyczuwasz swoje ulubione zapachy, koniecznie wypróbuj tę metodę. Jak ją stosować i dlaczego warto rozpocząć swoją przygodę z łączeniem zapachów? O tym dowiesz się z dzisiejszego wpisu.

Co tak naprawdę daje mieszanie perfum?

Oczywiście dla niektórych jakakolwiek próba dodania nowego zapachu do gotowej kompozycji jest profanacją. W tej kwestii warto jednak mieć otwartą głowę, ponieważ może się okazać, że za pomocą połączenia dwóch różnych perfum, stworzysz aromat, który doskonale podkreśla Twoją osobowość i jest nie do podrobienia. Poza tym mieszanie zapachów może znacząco poprawić trwałość oraz intensywność zapachu. Łączenie nut zapachowych z różnych kompozycji pozwala podbić ich głębię i sprawić, że całość będzie wyczuwalna na skórze znacznie dłużej.

Layering perfum – jak wykorzystać go w praktyce?

Są różne metody na to, jak można połączyć ze sobą dwa zapachy. Najpopularniejszym z nich jest nakładanie perfum warstwowo. Najpierw należy zaaplikować zapach o cięższych nutach zapachowych, a następnie nałożyć na niego nieco lżejszą kompozycję. By wszystkie aromaty nieco lepiej się połączyły, gdy jeszcze skóra jest wilgotna od olejków zapachowych, można delikatnie rozetrzeć spryskane miejsca palcem. Podobnie jak przy klasycznym aplikowaniu perfum, najlepiej jest nakładać je na miejsca pulsujące, takie jak szyja, nadgarstki czy przedramiona.

Inna metoda łączenia zapachów polega na nakładaniu ich na różne części ciała, tak aby nie wymieszały się ze sobą całkowicie. Ten sposób sprawia, że możemy wyczuć wiele niuansów zapachowych w obu kompozycjach. Jest on co prawda mniej popularny, ale warto wiedzieć, że miłośnicy perfum również go stosują.

Być może zdarzyło Ci się nawet stosować layering nieświadomie. Na przykład, kiedy rano zastosowałaś elegancki zapach do biura, a wieczorem wybrałaś delikatniejszą słodką kompozycję na wyjście z przyjaciółkami. Z pewnością dzięki takiemu zabiegowi zapach, który miałaś na sobie był niepowtarzalny.

Komponowanie zapachów – o czym jeszcze warto pamiętać?

Oczywiście przy mieszaniu zapachów ogranicza Cię tylko Twoja fantazja. Trzeba jednak zaznaczyć, że nie wszystkie połączenia będą udane. Dlatego, aby uniknąć efektu duszących lub gryzących się zapachów, warto łączyć ze sobą kompozycję oparte o zbliżone nuty aromatyczne. Dzięki temu zmniejszysz ryzyko stworzenia mieszanki, która przyprawi Ciebie i otoczenie o ból głowy.

Aby móc zastosować się do tej zasady warto zapoznać się z tak zwaną architekturą zapachów.
Każda kompozycja składa się z akordu głowy, serca oraz podstawy. W nucie głowy znajdziesz najbardziej ulotne i delikatny aromaty, takie jak cytrusy. Akord ten decyduje o pierwszym wrażeniu, jakie wywiera zapach. Należy jednak pamiętać, że to najbardziej ulotne nuty zapachowe, które już po kilkunastu minutach ustępują akordowi serca. To właśnie serce zapachu w dużej mierze decyduje o jego całościowym charakterze. Utrzymuje się do kilku godzin, a gdy przestanie być wyczuwalny, na pierwszym planie pojawia się nuta bazowa. To właśnie w niej znajdziemy najbardziej trwałe i intensywne akordy. Baza zapachu może utrzymywać się do nawet kilkunastu godzin.

Zatem kiedy decydujesz się na połączenie jakichś zapachów, najpierw sprawdź, czy ich nuty zapachowe są do siebie zbliżone. Znajomość akordów danej kompozycji pomoże Ci także podbić lub wydobyć nuty, na których najbardziej Ci zależy.

Kiedy już dojdziesz do wprawy i łączenie kompozycji z tych samych rodzin zapachowych nie będą stanowić już dla Ciebie wyzwania, możesz spróbować zestawić ze sobą zupełnie przeciwstawne perfumy. Dzięki temu uzyskasz zupełnie nieoczekiwany rezultat. Gwarantujemy, że stosując layering nieraz ktoś zapyta Cię, jaki niepowtarzalny zapach masz na sobie.
Wypróbuj zupełnie nowe połączenia, wykorzystując perfumy z naszego sklepu. Dzięki zamiennikom od Paryskie Perfumy osiągniesz efekt niebanalnej, niszowej kompozycji bez wydawania fortuny.

Udostępnij

Proponowane artykuły